Az aloe vera egy ilyen sokrétűen alkalmazható, népszerű gyógynövény. Elősegíti a sebgyógyulást, rendkívül jó hidratáló hatással rendelkezik, védi a bélrendszer egészségét, antioxidáns összetevőinek köszönhetően pedig természetes immunerősítő tulajdonsággal bír. Külsőleg és belsőleg egyaránt alkalmazhatjuk - akár magában, akár természetes bőrápoló hatású olajokkal keverve.
Az aloe vera zöld színű, helyenként sárgás foltokkal tarkított,húsos levelei rejtik az aloe vera-alapú termékek fő összetevőjét képző áttetsző, zselés gélt. A gélt egy vékony, sárgás színű, kesernyés ízű (mérgező hatású!) réteg védi. A növény levelei akár a fél méteres hosszúságot, összmagassága pedig az egy métert is elérheti.
Az aloe vera a napos, világos helyen fejlődik legjobban, a termesztéséhez ideális hőmérséklet nagyjából 15°C és 27°C közé esik. Nem igényel nagy cserepet, s a jó vízelvezetésű talajt kedveli a legjobban, az utóbbi biztosításához használhatunk például homokkal kevert kaktuszföldet. Lassan nő, így nevelgetése során nincs szükség gyakori cserépcserére.
A zselés növényt már az ókori görögök és egyiptomiak is előszeretettel alkalmazták gyógyászati, valamint szépségápolási célokra: része volt Neferteti és Kleopátra szépségápolási szertartásainak, Nagy Sándor (majd Kolombusz Kristóf) katonái pedig a harctéren szerzett sebek kezelésére használták fel. Az aloe vera népszerűsége évezredekkel később, napjainkban is töretlen: rengetegen termesztik otthonukban, s használják fel a növényből kinyert, értékes zselét, ezen kívül számos gyógyászati és kozmetikai készítmény összetevői között is fellelhető.
A gél több, mint 200 különféle összetevőt tartalmaz, többek között vitaminokat (A-, B-, C- és E-vitaminok), ásványi anyagokat (folsav, kalcium, vas, kálium, cink) és enzimeket. Legfontosabb hatóanyaga a sejtmembrán-erősítő, szervezetünk ellenállóképességét fokozó acemannán cukormolekula. A vitaminok elősegítik a sejtmegújulást és a bőr regenerálódását, antioxidáns hatásuk erősíti szervezetük védekezőképességét.
A kalcium, a vas, a kálium, a cink fontos szerepet töltenek be az enzim- és sejtanyagcserében, valamint támogatják a bőr helyreállító mechanizmusait. Az aloe vera alkotóelemei között számos enzim (többek között foszfátok, amiláz és bradikináz) is megtalálható, ezek az anyagok hozzájárulnak a gyulladások, bőrpír és duzzanatok enyhüléséhez, továbbá javítják az emésztést.
Az aloe vera természetes fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, eredményesen alkalmazható kisebb bőrfelületi károsodások, horzsolások, csípések, vágások és enyhe égési sérülések kezelésében. A sérült bőrfelület kezelésére krém vagy gél formájában is alkalmazhatjuk. Az aloe vera nem csupán tünetenyhítő hatásával járulhat hozzá a bőr ápolásához, hanem az esetleges fertőzések megelőzéséhez is hozzájárulhat.
Népszerűsége többek között rendkívül jó hidratáló hatásának köszönhető - mely hatás nem meglepő, hiszen az aloe vera körülbelül 98-99%-át víz alkotja. Az aloe vera ezen kívül stimulálja a kollagéntermelést, így hasznos segítséget nyújthat az arcápolásban, akár önmagában, akár szépségápolási termékek összetevőjeként alkalmazzuk.
Az aloe vera antioxidáns-tartalmának köszönhetően elősegíti az immunrendszer védelmének fenntartását. Az antioxidánsok olyan anyagok, melyek felveszik a harcot a szervezetet romboló, instabil szerkezetű, ártalmas vegyületekkel: az ún. szabadgyökökkel. A szabadgyökök károsítják a sejteket, szöveteket és szerveket, fokozzák a szervezetben lévő gyulladást és felgyorsítják az öregedési folyamatokat. A káros hatás ellensúlyozásának érdekében érdemes minél több antioxidánst bevinni szervezetünkbe.
Ha szeretnél még többet megtudni az aloe vera jótékony hatásairól és arról, hogyan alkalmazhatod a mindennapokban, figyelmedbe ajánljuk blogoldalunkat, melyet az alábbi linkre kattintva érhetsz el:
Különleges összetételű, gyógynövényes, hűsítő lóbalzsam. Ajánlott izommerevség enyhítésére bőrápolási céllal. Extra glükózamint tartalmaz. Vegán formula.